Život nikdy nebude peříčko. Slunce nebude svítit každým dnem (ač uznáváme globalizaci, jak chceme), naši milovaní nepřestanou odcházet a na světovou chudobu, nemoci a boje o moc nikdy zcela stačit nebudeme. Svět bez válek, katastrof a nemocí je utopie, ale náš život není. My jsme teď a tady, přítomní, živí, a je naše volba, jak budeme čelit osudu a vyrovnávat se s prohrami. Kdybychom měli jenom slunné dny, nikdy bychom se nenaučili chodit v blátě. Kdyby všechno bylo jednoduché, nikdy bychom nic nedokázali. Nikdy bychom se nic nenaučili a výzva by byla pouze prázdný pojem. Možná naše slzy jsou jen připomínkou toho, že 80% našeho těla je tvořeno z vody a stejně jako voda se lehko můžeme změnit, ale jenom velmi těžko zlomit. Lidské tělo je schopné unést téměř cokoli, vždy je to jen naše mysl, kterou musíme přesvědčit.

Vyberme si být šťastní.

1) Buďme vděční

Žijeme v „rychlejší, lepší a větší“ společnosti. Hodně se nikdy nezdá být dost a dobrý vždy může být lepší. Nikdy nejsme tam, kde chceme být. Nikdy nejsme tak daleko, jak si myslíme, že bychom měli být. Lidé měří velikost svého štěstí úměrně s velikostí výplaty, přitom historie dokázala, jak peníze a majetek se mohou přes noc stát bezcennými. Naše přehnané potřeby, přání a životní očekávání zakrývají naše oči a brání náležitě ocenit to, co už máme. Co třeba taková střecha nad hlavou (ne každý má štěstí jednu mít), vzdělání, zdravá mysl, osobní kredit, naše rodina? To bohatství, které nám v naší konzumní společnosti přijde tak samozřejmé nebo je pro samou zaslepenost ani nejsme sto rozpoznat, natož nazývat „štěstím“.

Tip: Zaveď si svůj vlastní „Seznam vděčnosti“. Do svého listu si zapisuj všechno, za co jsi v životě vděčný nebo za co by někdo jiný na tvém místě mohl být. Za minimum nákladů a času tě naučí přemýšlet a spíše než cifry na účtě oceňovat skutečné hodnoty. Naučí tě zvládat těžké dny a oceňovat ty dobré. Naučí tě vděku a pokoře, která dnešnímu světu tak zoufale chybí. A pokud tě něco srazí na zem nebo tě „jenom“ dostihne špatná nálada, prolistuj si deníčkem a všechno si to připomeň. Možná zjistíš, že to co potřebuješ ke štěstí, vlastně už máš.

2) Buďme aktivní

Život je daleko více zvladatelný, pokud jsme ve statusu „akce“ namísto statusu „myšlení“ a „cítění“. Pokud jsme posedlí nějakou touhou, pravděpodobně musíme začít něco dělat, aby se nám ulevilo. Pouhá myšlenka na to co nemáme, přináší úzkost, zatímco akce vysvobození. Pokud nic nezměníme, nic se nezmění. A není horší pocit, než si připadat zaseklí na jednom místě.

Tip: Takže až zase příště budeš koukat do zrcadla a kriticky hodnotit obvod svého zadku, dej si facku a začni dřepovat. Celulitida sice napoprvé nezmizí, ale špatná nálada? Ta odpluje okamžitě celkem zaručeně.

3) Dělejme více toho, co milujeme

Někdo miluje pohyb, někdo knihy a někdo miluje… se milovat. Když jsme naposled cítili, že opravdu žijeme, co jsme dělali? S kým jsme byli? První krok pro šťastnější život je přijít na to, co nám přináší úsměv a útěchu, druhý pak vyhledávat tuto příležitost tak často, jak je to jen možné. Prosté, ale účinné.

Tip: A když ani to nepomůže? Obejmi svého partnera, ségru, pejska nebo třeba náhodného cizince s cedulí „Objetí zdarma.“ Objímání zvyšuje produkci oxytocinu – hormonu štěstí a seretoninu – vlivu na dobrou náladu. Univerzální, vědecky podložená terapie, která se dobře ordinuje jako prevence i jako záchranný balíček, když všechno ostatní selže.

„Potřebujeme 4 objetí denně, abychom přežili, 8 objetí, abychom vydrželi a 12 abychom rostli“. – Virginir Satir

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.