38 minut denně tam, 38 minut denně zpátky. 380 minut týdně, 19 760 minut ročně. Téměř 330 hodin ročně stráví světový občan dojížděním do práce. Docela číslíčko, nemám pravdu? Průměrný český občan přitom se svou obousměrnou hodinkou není na tom o moc líp.

Autobus, auto, vlak, metro nebo třeba letadlo. Na druh dopravního prostředku nehledě, lidé cestu do práce prostě nesnáší. Seznam “proč” je prostý a dostatečně dlouhý – dopravní špička, semafory, fronty, čekání, revizoři, mačkanice, zpocení spoluobyvatelé, ztracený čas. Závěry Harvardské studie Commuting with plan zní jasně: Lidé s delší cestou do práce jsou méně šťastní, více pod stresem a odloučeni s partnerem.

Dostat se ráno do práce často připomíná výstup na Mount Blanc. S jediným rozdílem, že na Mont Blancu nedostaneme lokty od spolucestujících, co se s námi na pár metrech čtverečních mačkají jako sardinky.

330 hodin ročně dělá dva týdny. Můžeme je dál trávit nepřítomným zíráním do prázdna či do krajiny stejné jako včera, sjížděním Facebooku (s nápadně podobnými příspěvky jak včera) nebo se můžeme inspirovat od úspěšných.

Zde je deset tipů jak strávený čas na cestách produktivně využít a ne produktivně promrhat.

large (11)

(1) Stanovení denních cílů

“Úspěšní lidé startují svůj den s myšlenkou na jeho konec.“– Thomas Oppong

Úspěšní lidé ví, čeho chtějí dosáhnout a co je k tomu zapotřebí. Jak jinak začít lépe produktivní den než jeho organizací? Využijme dojíždění pro tvorbu nebo úpravu našeho TO-DO listu. Každodenní plán a prioritizace zodpovědností nám pomůže se sebekázní. Můžeme vzít zavděk diářem, smartphonem, rekordérem či třeba jen svou hlavou – vše záleží na našich preferencích a limitů našeho dopravního prostředku.

(2) Já, já, já, jenom já

Čas pro sebe. Hm, co to je? Ruku na srdce, kolikrát jsme si stěžovali, že bychom něco chtěli dělat, leč na to nemáme čas? Číst si jen tak pro zábavu, štrikovat ponožky, naučit se „Miluji tě“ ve sto různých jazycích. Audio kniha do auta, sluchátka do metra (pokud má kniha na vás moc písmenek) a jede se. Podle Vanderkama můžeme za tři týdny přečíst celého Odyssea.

(3) Workout místo dojíždění

“Jízda na kole je můj kofein” – Bailey Mader

Využít cestu do práce jako prostor pro náš denní fitness je zabití dvou much jednou ranou (pokud nějakou při jízdě navíc chytíme do pusy, dostaneme body navíc).

Bailey Mader, softwarová vývojářka v Johnstonu, jezdí do práce každý den na kole. Stejně tak CEO Starbucks Howard Schultz. Těch pár minut navíc strávených v sedle kole než v dopravní špičce nejsou ztráta času, nýbrž lékem na duši a úspěšný produktivito-budič. V jedné britské studii zaměstnanci potvrdili vyšší stupeň produktivity ve dny, kdy cvičili, v porovnání se dny, kdy se nezvedli ze zadku.

Pokud však my nebo naše cesta do práce není přílišný fanda bicykla, můžeme vzít zavděk ranním výšlapem místo prvních či posledních stanic našeho veřejného oře. Naila Bolus, prezidentka a CEO neziskové organizace Jumpstart začíná každý den 15-minutovou procházkou se svými ratolestmi do školky. (Ukřičených mrňat netřeba – pozn. redakce.)

4) Vím, že nic nevím

Vysokoškolským diplomem studium nekončí. Bohudík. Nyní je konečně čas učit se, co chceme, ne co musíme. Protože ovšem máme náročné práce, náročné koníčky a náročné drahé polovičky, nemáme tolik času, kolik bychom chtěli. A proto jsme dostali do vínka cestu do práce, chytré mobily a sluchátka. Aneb jak nejeden syllabus praví, tříkreditový předmět se rovná 75-90 hodin studijní zátěže (alespoň ten na VŠE). Při představě volných 330 hodin, kolik kurzů že to stihneme? Mary Alice McDonald, pracující v hudební produkci, využívá řízení do práce pro procvičování ruštiny: “Ráda praktizuju slovíčka a fráze, která se vztahují k mé cestě, obzvláště pokud mě naštve jiný řidič. Jistě si dokážete představit, jak pestrý se můj slovník stal.” Palec nahoru za takový pozitivní přístup.

(5) Hledáček inspirace

Někdy stačí pouze pozorovat a naslouchat okolí a přitom nepovažovat čas za ztracený. Mnohý kreativní duch na cestách hledá svou inspiraci – pozoruje co lidé nosí, čtou, jak se tváří, jak se chovají, jak se oblékají, co si vyprávějí. I tento článek vznikl na popud zakaboněných spolucestujících, které se mi vytrvale snaží kazit každé ráno (marně!). Paul Ellet, populární bloger, navíc udává, že tento druh syrového insightu je super inspirace pro prolomení ledu v konverzacích. Pokud píšeme, pracujeme v marketingu nebo prodeji jednoduše nechávejme oči dokořán a uši na ostříži, i když to nejsi my, kdo zrovna řídí.

(6) Sebemluva

Jak divně to může znít, mluvení pro sebe je ve skutečnosti dost dobrá věc. Cestou do práce můžeme nacvičovat svou blížící se prezentaci nebo pádné argumenty na záludné konverzace či vyjednávání. Třídění myšlenek a ideí je příprava, jež nám dodá klid a odvahu. Tip tipů je si svou řeč předem nahrát na rekordér a po cestě si ji jen přehrávat a přehrávat a dolaďovat a dolaďovat.

“Občas máš jenom jednu šanci, tak si předem promysli, co chceš vlastně říct.” – Vanderkam

(7) Poslech v 1,5x rychlosti

Aaron Schwarz (Modify Watches) poslouchá denně podcasty v rychlosti 1.5x. Nikdo nepřišel ještě na to, jak nafouknout den jako ženu, ale děláním věcí rychleji zákonitě musíme zvládnout více, nebo? Audiokniha, novinky ze světa či online kurz, náš čas, naše volba.

(8) Novinky a články z odvětví

Cesta je příležitost pro nasávání znalostí a vědomostí o našem odvětví. Konečně je tu prostor pro četbu našeho odbíraného newsletteru, novin či relevantních business knih. Szed Balkhi (Awesome Motives, CEO) si nemůže vynachválit aplikaci Pocket, která nám umožní sledovat přesně ty články a novinky, které jsou relativní našemu oboru. Vymazlený prvek „TTS – Text to Speech“ potom převede zprávy do podcastů. „Já řídím“ odnes není výmluva.

(9) Jednoduché e-mail odpovědi

Být napřed se postará selekce emailové schránky ještě dříve než pracovní den pořádně začne. Přiznejme si to, e-mail schramstne spoustu času, ačkoli odpověď na jejich většinu je otázka pěti minut, kterou můžeme doslova sesmolit na koleni. Stačí přístup na internet a obrazovka větší než palec nebo dva (no dobře, pět, pokud jsme fajnšmekři). Až dorazíme do práce, uvaříme si šálek kávy a můžeme začít rovnou s něčím produktivním, co má opravdu smysl. Toť rada Jonathana Longa (Marekt Domination Media).

(10) Lásky čas

Občas to tak prostě je, míjíme se se svou drahou polovičkou prakticky ve dveřích. Pokud  můžeme alespoň část cesty spolu dojíždět, dojíždějme! Vyzvedněme si čerstvou kávu nebo smoothie, povídejme si, poslouchejme hudbu, objímejme se. Láska po ránu je nejlepší dezert. Investice do vzdělání je fajn, investice do duševní pohody ještě lepší. Pár minut lásky se postará o dobrou náladu a energii na celý den (BeBe ať jde se svým sloganem někam!).

Bonus tip navíc: Pokud opravdu nic nevyjde, přestěhujme se do Malawi! Tam budeme do práce dojíždět dvě minuty!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.