Je pátek večer. Zatímco si někteří mí vrstevníci aktivně vypíjí buňky z mozku, já sedím v pozici holuba a učím se metodologii lean six sigma. Promocemi studium nekončí, promocemi začíná. Realita. Kamkoli se ohlédnu, sypou se na mě knihy, články a příručky se zaručenými recepty, jak se stát úspěšným. Posedlá společnost. Každý recept na více či méně instantní úspěch je jiný, přesto každý stejný. Není můj. Zavřela jsem oči a snažila se představit, co vlastně ten „úspěch“ znamená pro mě. To velké černé nic, které se dostavilo, mě rozbrečelo – neměla jsem š-a-j-n-u.

Běžím na samotný okraj skály a křičím. Křičím tak dlouze a silně, ale plíce stejně nepraskají. Ušklíbnu se. Asi je fakt dobře, že nekouřím.

propast

Je mi 26 let. Přesněji 26 a třičtvrtě. Mám diplomy z univerzit, certifikáty z jazyků a medaile z půlmaratonů. V práci mám všechno, co můžu chtít. Všechno, co jsem kdy chtěla. Mám rodinu. Mám přátelé. Umím provaz na obě nohy a umím rychle vstávat – z postele i ze země. Viděla jsem navoskovaného Lenina, 12% světa a 47% Evropy. Mám selfie z Velké čínské zdi a z Chichen Itza (kterou jsem pozvracela). Vystoupala jsem Huang Shang a potápěla se v Atlantiku. Jednu noc jsem běhala v dešti po People Square a druhou jsem jedla škorpiony na tyčce. Zabodni prstem do mapy a já ti budu vyprávět o náboženství a politickém režimu. Řekni mi, že toto se nehodí, a já tě přesvědčím o opaku. Mám hlavu plnou ideálů a zadek jeden sval. Svůj bucket list odškrtávám rychleji než dny v apple kalendáři.

Byla jsem pyšná na to, že zatímco ostatní pořád hledají smysl života na podlahách ulepených diskoték, já hledám „balanc“ v kobrách a bojovnících. Myslela jsem, že jsem si už něco prožila, odžila a už vím, o čem „to celé“ je. Myslela jsem si, že vím, co chci, a jen potřebuji svět na chvilku zpomalit. Oh, jak špatně jsem to celé měla…

Ono je lehké definovat úspěch ústy jinými. Odříkat poezii či jiný nonsens jsme se museli naučit už jako děti, protože jsme chtěli lentilky od Mikuláše. No a když ne jako děti, tak jako maturanti. Obsah čtverce sestrojeného nad přeponou pravoúhlého trojúhelníku je roven součtu obsahů čtverců sestrojených nad jeho odvěsnami. Ufff.

Problém však je, to není NÁŠ úspěch. To je Pythagorus.

…..

Autoři, celebrity a businessmani nám podsouvají příručky krok za krokem – na základě JEJICH definice úspěchu. Jenže každý z nás je jiný a každý z nás asociuje úspěch s něčím jiným. Inspirujme se, ale slepě nenásledujme. Ovečky jsou bačovo teritorium, ne naše. „Úspěch“ je abstraktní slovo. Může mít mnoho výkladů. Tajemství k dosažení úspěchu je přijít si na ten náš vlastní.

Připraveni?

1. Zavřete oči
Zavři oči a představ si svůj úspěšný svět. Buď konkrétní a co možná největší detailista. Zaměř se na všechny sféry svého života – Kolik vyděláváš? Kde pracuješ?  Kde žiješ? S kým žiješ? Jak vypadá tvůj domov? Kdo je tvá rodina? Kdo jsou tvé přátelé? Jak vypadá tvůj běžný den? Jaké jsou tvé denní rituály? Jak trávíš svůj volný čas? Kam jezdíš na dovolenou?

Tvá projekce úspěšného světa = tvá definice.

2. Síla proč
Jakmile máš svůj perfektní svět, zeptej se sebe proč? Proč vyděláváš tolik, kolik vyděláváš? Proč žiješ tam, kde žiješ? Proč se asociuješ s lidmi, se kterými se asociuješ? Proč tě baví, co děláš? Buď svá osina v zadku a ptej se proč, proč, proč tak dlouho, dokud nebudeš znát všechny odpovědi a dokud si neopodstatníš všechny detaily. Chceš si uchovat a sdílet svou vizi s přesvědčením a nadšením – tak, jako kdyby byla už tvoje. Tak makej.

3. Přepište svou definici
Možná jsi zjistil, že vlastně nepotřebuješ ten nejnovější Bentley model, že ten druhý nejnovější ti vlastně prokáže tutéž službu. Možná jsi zjistil, že stádo jednorožců na zahradě je jen hloupý rozmar a akvárko plných rybiček jako náhražka je taky fajn (mě to chvíli trvalo, ale přišlo to!). A možná ne, whatever. Je to tvůj úspěšný svět, ne můj.

4. Začněte žít svou definici
Zapamatuj si svou definici úspěchu, vlastni ji a důvěřuj ji. Začni ji žít a proměň ji v realitu. Řekni ji ostatním nebo jí neříkej. Nech výsledky promluvit.

Tvá definice je tvůj kompas, míří  na sever nebo na jih?

5. Plánujte a realizujte
Stanov si cíle a plán. Prioritizuj. Vize bez plánu je pouze to – vize. A ačkoli s tou se dobře usíná, rozhodně ne dobře budí. Budí se dobře do tvého světa nebo do skoro tvého světa. Nezapomeň, že všechno, co teď uděláš, tě buď přiblíží k tvé definici nebo tě od ní oddálí. Nedělej blbosti, když nemusíš. A přestaň dělat „nic“. Nikam tě nedostane.

„Zůstat stát, znamená propadat se dozadu.“ Gordon Forward

6. Kontrolujte a opakujte
Vytetuj si definici do mozku nebo na paži. Když to nepomůže, pořád máš ještě druhou. Člověk je pohodlná bytost a paměť je mrcha. Vracej se ke svému plánu jak je jenom třeba, pomůže ti neztrácet tempo. Najdi si způsob, který vyhovuje tobě a který bude fungovat. Já si je jej zapíšu do notýsku a budu si ho opakovat jako modlitbu. Černé díry mě děsí. Už se zpátky nevrátím. Nebudu žít definice úspěchu jiných. Budu žít vlastní.

„Úspěch znamená dělat to nejlepší s tím, co máme. Úspěch je v tvoření, ne v dostávání; v úsilí, ne ve vítězství. Úspěch je osobní standard, dosáhnout pro to nejvyšší, co je v nás, stát se vším, čím můžeme být.“  Zig Ziglar

Sejdeme se v cíli?

–Andie Y–

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.