Bylo 1.1.2017. Konečně příležitost setřást ze sebe všechny negativní vibrace stejně jako naše šílené Tinder rande jedním tahem palcem doprava. Novoroční předsevzetí. Kéž by to bylo tak jednoduché – jako někdy aplikace a Amerika. (Ne opravdu tento článek nepatří do rubriky ‚politika‘). Protože my se však nejmenujeme Donald Trump, být krásnější, chytřejší, střízlivější, uvědomělejší, oranžovější, (doplň si sám) prostě nezvládneme přes noc, nehledě na to jak moc chceme a kolik šampaňského si pustíme do žíly.

Na místa, která za to stojí, jednoduše žádné zkratky nevedou. 

Rok co rok čekáme na 1. leden, na nový měsíc, na nové pondělí. Začít jinak, začít lépe. Proč tohle všechno? Ano, sice můžeme mít skvělé záměry a skvělý timing, ale pokud něco opravdu chceme, nemůžeme jenom čekat. Kalendář nás nespasí stejně jako něco/někdo jiný. Slogan „Nový rok, nové já“ mě začínat iritovat  ještě více než „Oberbank. O něco více než jen banka“ a „Urinal. Více než brusinky.“
A to je vážně co říct.

Bylo 2.2.2017. Čím byl  tento den výjimečný? Máte štěstí, já vám to povím. Naši drazí američtí vědátoři vykoumali, že tento den je přesně den, kdy se na vaše makra a hodiny spiningu z vysoka vyse*ete a půjdete na cheese a hranolky. Vaše staré já. Už vám chybělo? Jakkoli to zní úsměvně, za tímto datem jsou analýzy a tvrdé výpočty. Kolik? To se radši nikoho neptejte.

Podle čtvrteční hustoty osídlení mého gymu (jakožto zcela nezávislý vzorek a objektivní statistika) si troufám znalecky tvrdit, že možná ta Amerika úplně mimo mísu není. Některá novoroční předsevzetí se již zadýchávají (když stepery slouží více jako prostředí pro cool selfíčka než figuru), pokud už v popelu neodpočívají docela. Ono je těžké si udržet entusiasmus dny, týdny a měsíce od doby, kdy jsme pobíhali polonazí po náměstí a házeli konfety. Novoroční předsevzetí jsou jako miminka. Je sranda je dělat, ale extrémně těžké je udržet.

Zapomínáme se dívat pod nohy, přitom to je přesně místo, kde leží všechny ty šutry a psí s*ačky. Někdy se naopak tak moc soustředíme na náš cíl, že ani nepřemýšlíme, jak tam doběhneme. Opomíjíc plán, reálnost a dosažitelnost našeho cíle se vystavujeme takovému stresu, že od samotného začátku předurčujeme náš sen k záhubě. Bez „jak“ nikdy „co“ nemůže existovat. Trošku zafouká a my hned začneme hledat smysl života na dně Nutelly.

A co jste dělali vy minulý čtvrtek?

…..

Jako blogerka a věčná studentka (životastudentka – můj diplom už chvilku lapá prach na poličce) miluji výzvy, cíle a předsevzetí. Ne ovšem ta novoroční. Lidé si v houfu dávají předsevzetí, protože je to věc „to do“. Čím extrémnější, tím lepší. Ve skutečnosti čím razantnější změně se upíšete, tím rychleji se na ni vykašlete. Lidé jsou ve své podstatě konzervy a každou velkou změnu asociují s nepohodlím. Co je nepříjemné, to je krátkodobé. A tak se může stát, že celý svůj život prohubnete tak, že s každým novoročním předsevzetím budete v létě potřebovat zase o něco větší plavky. A to nasere.

Tak co kdybychom se oklepali, odpustili si a začali znova? Postupně a tlarge (9)entokrát lépe? Třeba takový dnešek, pondělí 6.2.2017, zní taky dost poeticky, nebo ne? Pokud však na vás už smutně civí bábovka z neděle, nechte ji. Věřte nebo ne, svět se točí kolem své osy, ne kolem rafičky vaší váhy.

Aneb.. jak vypadají předsevzetí úspěšných?

  1. Detoxikovat

Než si uděláte pořádek v sobě, co když začnete tím, že si uděláte pořádek KOLEM sebe? Vynášejte odpadky dříve než začnou smrdět, pravidelně si stelte postel (no alespoň pětkrát do týdne alá respekt víkendovým netflixovým maratonům) a mrtvé rybičky nenechávejte v akvárku s nadějí, že ještě dostanou druhou mízu. Nedostanou.

Prostředí, ve kterém se pohybujete, je reflexí vašeho života. Myslím si to já, myslí si to Bryan Pierce (1964 Agency, CEO). High five! Na nový rok Bryan uklízí jako pomatený. Pod tíhou klišé „staré já, nové já“ vyhazuje ze skříní vše, co už nepotřebuje, a vyřazené oblečení vozí na charitu. Pokud je váš byt chaos, pravděpodobně váš život na tom není o nic líp. Dělejte to ale chytřeji než Bryan. Rovná se – dělejte to častěji.

  1. Více dělat toho, na čem záleží

Pokud chcete vaše spořádané já povznést o ještě jeden level výš, začněte myslet i na někoho jiného než na sebe. Adoptujte černouška v Africe, vyvenčete psa z útulku nebo si kupte už konečně ten Nový prostor. Pořád nic? Vraťte se k bodu 1 a tu starou větrovku (která už má svou slávu za sebou, ať si namlouváte, co chcete) pověste na strom v Dejvicích.

Tímto příkladem chci říct, že nemusíte mít hodně, abyste mohli dávat. Dnešní svět potřebuje více solidarity, ne méně. Možná vaší péřovkou nevyřešíte hned potravinovou krizi či uprchlickou situaci, ale můžete zahřát zkřehlé tělo jednoho spoluobčana a současně s ním i vaše ledové srdce. S těmi uprchlíky vás stejně už někdo předběhl. Stephan Kaufer (Trip Advisor, CEO) alarmuje ostatní velké ryby  z cestovního průmyslu a zbrojí do boje. Místo mačet a granátů však volí informace a vzdělání. Inu, každý máme své metody…

„Uprchlická krize je jedna z nejhorších humanitárních pohrom naší generace. Za pár let, chci aby moje vnoučata věděli, že jsem se s ostatníma podílel na jejíž řešení. I když třeba jen malou částí.“

Amen s tebou..

  1. Víc dělat toho, na čem jim záleží

Nejcennější věc, co komu můžete dát, je váš čas. Je to něco, co mnoho z vás bere jako samozřejmost, protože jste příliš zaneprázdnění žitím vašeho života. Co věnovat ten čas lidem, na kterých vám záleží? Nebo strávit ten čas tím, na čem vám záleží?

Bryan Pierce se chce každoročně připojit na jednu cestovatelskou výpravu jeho rodičů a utvořit si tak společné zážitky. Kathryn Minshew (MUSE, zakladatelka) chce víc vařit a každý měsíc vidět alespoň jeden muzikál. Neil Vogel (About.com, CEO) se chce naučit brnkat na kytaru, aby se mohl stát superhrdinou a konkurovat tak velkému idolovi jeho syna – Spidermanovi.

A já? Já chci cestovat alespoň tolik, jako v roce 2016. Hashtag. Žádná hypotéka. Hashtag. Žádné děti.

  1. Být méně sociálně aktivní

Umí prasata létat? – Ovšemže, bejby. Posaď je do letadla a oni poletí.

Může být mileniál sociálně aktivní, i když skoro žádnou událost nepostuje na Facebook? – Ovšemže, bejby. On jen nesdílí svůj párty čas, protože si místo toho radši dá ještě jednoho panáka.

Létajícími prasátky ukazuji na irelevantnost situace. Jak moc jste sociálně aktivní, nemá vůbec co dělat s pravidelností vašich příspěvků na Instagramu. I když se tomu těžko dá věřit, zábava je důležitější než počet srdíček pod vaším vymazleným lattéčkem. A stejně tak jsou lidé, se kterými trávíte čas. Napsala a s „promiň“ zapózovala se svým avo chlebem před iphonem. Milost před vinou. Být přítomný a méně sociálně aktivní bychom potřebovali asi všichni. Pomozte mi přesvědčit mé kamarády, že být aktivní na Facebooku není jediný způsob jak dokázat světu jejich bohatý sociální život a já vám dám pusu (no možná nedám, ale whatever).

194593-No-Wifi-Talk-To-Each-Other

Danny Meyer (Shake Shack, zakladatel), si předsevzala omezení emailové schránky a sociálních sítí. Místo toho chce být více přítomná a lidem koukat do očí. Wow, to zní jako výzva 21. století.

  1. Být více sociálně aktivní

Ať se vám to líbí nebo ne, všechno je to o marketingu. A zatímco někteří lidé chtějí méně skrolovat zeď (beztak z 90% zaplněnou miminy a těhotnými exspolužačkami, který nesnášeli), někteří svoji sociální aktivitu potřebují oživit.

image (1)

Donald Bowers/Getty je spisovatel. A jako spisovatel si rád myslí, že komunikace se čtenáři vede přes knížky, články a blogové příspěvky. Jaké to překvapení, když se jednoho rána vzbudil a zjistil, že doba Marca Zuckenberga nabízí mnohem víc! A tak jeho novoroční předsevzetí je na světě – aktivní účet na Instagramu a pravidelné živé chatty na Facebooku. Jupí.

  1. Být sám sebou

Snaha být někým, kým nejsme, je zatraceně namáhavý. Snaha udržet si pózu perfektního já je zatraceně namáhavý. Snaha být kýmkoli jiným než tím krásným, nedokonalým já je namáhavý. Šetřete energii, milé děti. Budete ji potřebovat. Vlastněte osobu, kterou jste. Umělci a atleti. Spisovatelé a snílci. Zakopáváte o chodník a vybarvujete omalovánky mimo obrázky. Říkáte věci, co byste neměli a možná milujete vaše pyžamo víc než vysoké podpatky. A to je v pořádku. Buďte navenek autentičtí s tím, kým jste uvnitř. Zapomeňte na slovo „měl(a) bych“ a dělejte to, co chcete vy. Uleví se vám. A mně taky.

cabadaj

Katia Beauchamp (Birchbox, spoluzakladatelka) chce v tomto roce zapracovat na svém sebevědomí. Vy totiž můžete být nakrásně sebejistí (nebo si to alespoň myslet), ale přitom vám to ve vašich nejtěžších chvílích nepomůže. Katie došlo, že to není o perfekcionismu, ale o tom vlastnit své silné stránky. A také umět rozpoznat, kde potřebujete silné stránky druhých. Buďte otevření změnám a dostanete se kamkoli.

  1. Převzít kontrolu

Michael Wystrach (Freshly, CEO) chce praktikovat extrémní vlastnictví. Co, cože? Ve skutečnosti je to idea, že převezmete plnou zodpovědnost za každou situaci, ve které se ocitnete. Bez výjimky, bez výmluvy. Michael (a upřímně nejenom Michael) se snadno nechá frustrovat stavy, o kterých si myslí, že nemá žádnou šanci ovlivnit. Což je samozřejmě blbost.

Když budete kontrolovat svůj život, budete mít i sílu ho změnit. Přestaňte hledat výmluvy, proč něco nevyšlo, a přestaňte obviňovat ostatní. Dívejte se na fakta a  společnou zodpovědnost přijměte za svou. Když na chvíli odložíte své ego, možná uvidíte problém a řešení z úhlu zcela nové perspektivy. Život není fér, smiřte se s tím.

O extrémním vlastnictvím vyšla dokonce kniha s názvem „“Extreme Ownership” How U.S. Navy SEAL’s Lead and Win“ od autorů Jocko Willink a Leif Babin. Pokud se k ní někdo dostanete dřív než já, poprosím si recenzi.

  1. Více tvořit, méně lamentovat

    Pište. Zpívejte. Malujte. Fotografujte. Vyšívejte. Stavte zdi. Tvořte více, konzumujte méně. Toto je předsevzetí mnoha velikánů, mnoho spisovatelů, mnoho hudebníků, mnoho umělců. Tvořte více a méně si stěžujte. Ne vážně, jestli jsou Češi v něčem dobří, tak je to jejich věčné stěžování. Papriky jsou moc drahý, nohy moc studený a chilli moc pálivý.

PERFECT

Smiřte se s tím, běžte do sauny a jezte kameny. Beztak vám chybí minerály.

–AY–

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.