Peníze a hmotné statky nikdy nebyly, nejsou a nebudou naše priorita. Co nás skutečně pohání dopředu je štěstí, dobrodružství a touha změnit svět. Chceme odpovědi, ale neočekáváme, že je dostaneme naservírované na stříbrném podnose. Chceme smysl života, ale neočekáváme, že ho nalezneme za zavřenými dveřmi. To je důvod, proč si mnohdy vybereme honbu za sny spíše než honbu za deadlainy. To je důvod, proč si vybereme cestování namísto pomalé smrti v open office. To je důvod, proč radši lámeme srdce, než naplňujeme sliby. To je důvod, proč jsme šťastní. – Nebo alespoň na nejlepší cestě.

Ticketová agentura Eventrbrite (něco jako náš Ticketportal) odhaluje, že 76% generace Y radši utrácí své peníze za zážitky než za věci. U generace Baby boomeru je to naproti tomu tak půl na půl. Po desetiletí a staletí panovala obecně přijímaná iluze, že štěstí a úspěch jsou přímo úměrné velikosti výplaty. Ale časy se mění a lidstvo s ním. A já si pro jednou troufám říct, že je to jen a jen dobře. Štěstí najednou nedefinuje výlučně velikost domu a správný počet cifer na účtě. Najednou je v symbolu štěstí dostatek prostoru i pro místa, která jsme navštívili, lidé, které jsme potkali a příběhy, které jsme cestou posbírali.

Vážení pasažéři, vraťte se na místa a připoutejte se. S myslí dokořán a játry z oceli budeme přistávat.

large (8)

Cesta ke štěstí

“Jedním z nepřítelů štěstí je adaptace.”  – Dr. Thomas Gilovich

Dr. Thomas Gilovich, prof. psychologie z Cornellovy univerzity, to nemohl vystihnout lépe.  Kupujeme si věci, abychom byli šťastní. A ono se nám to vlastně vcelku i daří. Na chvilku. Náš nový iPhone nás ohromí stejně jako nový model od Michaela Korse. Jenže po čase tento lesk zevšední. Co byl zpočátku luxus, se záhy stane prachobyčejný standard a za další záhy oprýskaný vetřelec ve skříni, který přece nevyhodíme, když stál tolik peněz. Na druhou stranu, naše cesta, navštívený koncert nebo let balonem nikdy z módy nevyjde. Naše zážitky se nerozbijí, neztratí, nezastarají. V cestování ne vždy všechno vyjde podle plánu, ale i ty drobné trable a přešlapy dotváří naše zkušenosti a později při vzpomínkách často vykouzlí pouze potutelný úsměv na rtech. Zážitky se stanou nedílnou součástí naší osobnosti.

Budování naší osobnosti
Zkušenosti tvoří naši identitu, zatímco hmotné statky často jen naše pozérství. Dle profesora Giloviche můžeme mít rádi svoji materiální věc, můžeme si dokonce myslet, že je součástí toho, kým jsme. Ale ve skutečnosti my jsme jen celkový součet našich zkušeností. Naše Apple kolekce bude fungovat nezávisle na nás, zatímco naše zážitky bez nás nikoli.

Příběh místo nového iPhonu
Přestaňme sbírat bezvýznamné věci a začněme sbírat příběhy. Ač nás cestování mnohdy zanechává beze slov, později nás přetváří ve skvělé vypravěče. Cesta transibiřskou magistrálou je to, o čem budeme jednou vyprávět svým vnoučatům, ne koupě iPhonu 6S na Alze v roce 2016. Za takový historický artefakt by se nám stejně jenom vysmáli.

Učíme se žít s méně
Akumulace statků roztáčí spirálu, která vede jenom k další akumulaci. Naproti tomu batůžkaření po džungli nám dokáže, jak málo ke spokojenosti vlastně potřebujeme. Stejně jako každý vláčený gram se po pár kilometrech stává těžší a těžší, každý další křáp v našem domě nás stahuje ke dnu. Když se budeme rozhodovat zůstat nebo nezůstat, majetek se stane těžkým břemenem. Můžeme si myslet, že vlastníme věci, ale ve skutečnosti věci vlastní nás. Gratulace.

Prostor pro sebevzdělávání
Stejně jako stovky teoretických hodin autoškoly z nás neudělají Schumachera, stejně tak celá bibliografie z nás neudělá experta ne mezikulturní vztahy. Klíč k úspěchu se nazývá praxe. Vedle všech těch věd jako zeměpis, ekonomie, sociologie, historie a nevím-co-ještě nás cestování učí kreativitě a trpělivosti. Když se po pár zmatečných gest a pantomimických představení konečně pochopíme s člověkem, který nemluví naší řečí nebo když zdoláme vrcholek kopečku nápadně vyšším než Petřín, to vše kultivuje naše dovednosti, které jsme doposud ani netušili, že máme.

Na pořízení A6ky máme celý život, na Balaton Sound festival ne
Dokud nemáme 4,5 týdny dovolené, kupu dětí, protézu a šrouby v kolenou, je čas zvednout zadek a sbírat zážitky, ze kterých budeme žít, i když už bude pozdě. Je dost dobrá šance, že nám zdravíčko jednou nebude sloužit tak jako teď. Je dost dobrá šance, že budeme mít méně času a více zodpovědnosti na to si jen tak prásknout do bot. Mladí jsme teď, novou Audinu si můžeme koupit později.

Pár přátel stačí mít…
Michal David je pasé. Díky stážím, Erasmu, otevřeným hranicím a uměním mít všechno u prdele máme známé a kamarády po celém světě. Nechejme se ovlivňovat lidmi, které brouzdáním světem potkáme, jejich životním přístupem, znalostmi, jejich sny, ideály, postoji. Budeme lepší, otevřenější, tolerantnější. Cestováním můžeme navázat hodnotná přátelství, hodnotnou sbírkou designérských bot však nikoli.

Nikdy, nikdy nebudeme procestovaných peněz litovat
Investici do cestování nebudeme nikdy litovat, ale investici do značkové kabelky za pět tisíc (která stejně ladí tak s 1% našeho šatníku) možná ano. Cestování je to nejvíce osvobozující, mysl otevírající dobrodružství, které stojí za každý náš těžce vydělaný halíř. A kromě toho, cenovka a dobrodružství se k sobě prostě nehodí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.